LKS Rawys KAN-BOR Raciąż - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • "RAWYS" KAN - BOR RACIĄŻ - Tucholanka Tuchola 2:0
  • Krajna Sępólno Krajeńskie - Fala Świekatowo 2:1
  • Victoria Niemcz - Kamionka Kamień Krajeński 1:0
  • Victoria Koronowo - Sparta Przysiersk 3:0
  • Dąb Potulice - Tartak Wudzyń 5:2
  • Myśliwiec Gostycyn - Start Pruszcz Pomorski 1:2
  • GLKS Dobrcz - Grom Więcbork 1:5
  •        

Wzmocnienia / Osłabienia

SEZON 2016/2017


Wzmocnienia:

Banaś Marek (Meteor Silno)
 

Osłabienia:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logowanie

Ostatnie spotkanie

 "RAWYS" KAN-BOR RACIĄŻTucholanka Tuchola
"RAWYS" KAN-BOR RACIĄŻ 2:0 Tucholanka Tuchola
2017-05-06, 17:00:00
galeria »   relacja »
oceny zawodników »

Kalendarium

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

04

04-2024

czwartek

Najnowsza galeria

Tucholanka 2-0
Ładowanie...

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

O klubie

Historia klubu



Korzenie klubu dziś nazywającego się „Rawys” Raciąż można znaleźć w pobliskich Gockowicach. Pod taką właśnie nazwą brano udział w turniejach organizowanych przez gminę Chojnice, do której miejscowość ta należy. Pierwszym organizatorem wyjazdów i uczestnictwa w powyższych imprezach był Franciszek Szmagliński. Działo się to w 1995 roku i na samym starcie drużyna LZS Gockowice mogła poszczycić się kilkoma sukcesami takimi jak:

- wygranie gminnej ligi halowej w Ogorzelinach
- zwycięstwo w turnieju o Puchar Wójta Gminy Chojnice
- wygranie ligi Gminy Chojnice drużyn LZS
- drugie miejsce w turnieju z okazji 25-lecia klubu LZS Bizon Tuchółka i kilka innych

Rezultaty te rozbudziły apetyty kibiców i działaczy skupionych wokół zespołu, czego wynikiem było zgłoszenie drużyny jesienią 1995 roku do rozgrywek klasy „B” już pod nazwą „Rawys” Raciąż (nazwa Rawys pochodzi od pierwszych liter miejscowości: Raciąż, Wysoka, Stobno – skąd pochodzili zawodnicy).
Wybrano wówczas zarząd klubu w składzie:
- prezes: Marian Hoffmann
- sekretarz: Ortman Grzegorz
- skarbnik: Okonek Jarosław
- trener: Peter Niederänder


Głównym sponsorem była wówczas (i jest nadal) gmina, a także działająca na jej rzecz rada sołecka. Jednak pieniądze otrzymane z tych źródeł starczały tylko na opłacenie wyjazdów na mecze i diet sędziowskich, a tutaj coraz głośniej zaczynano mówić o potrzebie budowy boiska w Raciążu. Zespół tymczasem rozgrywał mecze na boisku położonym w Wysokiej, którego jakość nie była najlepsza.
Pierwszy sezon upłynął na badaniu możliwości zespołów grających w tej klasie rozgrywkowej. Rawys ukończył zmagania ligowe na V miejscu z 20 punktami, strzelając rywalom 33 bramki i tracąc ich 28. Był to mały niedosyt, ponieważ drużyna potrafiła wywalczyć punkty z drużynami liderującymi (Cis Cekcyn 1:1, Bizon Tuchółka 2:1), natomiast traciła punkty z teoretycznymi słabeuszami (Zieloni Łąg 1:3). Nikt jednak nie składał broni wiedząc, że drużynę stać na więcej.
Podczas trwania sezonu piłkarskiego, trwały jednocześnie intensywne prace związane z budową stadionu w Raciążu. Powstawał także budynek z dwiema szatniami, pomieszczeniem dla sędziów oraz prysznicami. Wszystkie prace wykonano w czynie społecznym. Nawieziono ok. 240 przyczep ziemi, by w końcu świętować otwarcie Stadionu „Leśnego” (jak nazwano go w związku z usytuowaniem), co odbyło się 15 sierpnia 1996 roku. Otwarciu towarzyszyło mnóstwo różnych atrakcji, takich jak:
- mecz otwarcia „Rawys” Raciąż – Victoria Koronowo
- turniej z udziałem drużyn klasy „A” i „B”
- mecz oldbojów Raciąż – Tuchola
I wiele innych, co trwało razem trzy dni, a ci którzy uczestniczyli w tych imprezach długo wspominali atmosferę otwarcia.
Nie zdążyły przebrzmieć echa otwarcia stadionu, a kibice doczekali się piłki nożnej w międzynarodowym wydaniu, gdyż 28 września 1996 roku do Raciąża przyjechał zespół FC UDB MERCHWEILER e. v., w którym przez wiele lat grał trener Peter Niederlander. Zespół Rawysa wygrał towarzyskie spotkanie z nieco starszymi kolegami z Niemiec 6:2, ale to była tylko część spotkania, które zakończyło się wspólną zabawą w klubie „Jagoda”. Piłkarze wrócili na boiska i ku radości dużych rzecz kibiców przychodzących na mecze zostali mistrzami jesieni.
Niestety pełna mobilizacja przed i w trakcie rundy wiosenne, a także gorący doping kibiców nie pomogły w utrzymaniu miejsca w tabeli. Trzy kolejne remisy pozbawiły drużynę przodownictwa w tabeli na rzecz „Strażaka” Przechowo, który awansował do klasy „A”. W Raciążu nie załamano się niepowodzeniem, działacze, trener i piłkarze postanowili w kolejnym sezonie nie dać złudzeń rywalom. Tak też się stało, drużyna wygrywała wszystko co się dało i na kilka kolejek przed końcem rozgrywek zapewniła sobie awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Warto odnotować, że przewaga nad rywalami w pewnym momencie wynosiła 15 punktów!!!



 


W lipcu 1997 roku zorganizowany został drugi wyjazd raciążskich piłkarzy do zaprzyjaźnionej miejscowości Merchweiler. Tam w pobliskiej miejscowości Hühnerfield „Rawys” wziął udział w turnieju piłkarskim wraz z siedmioma drużynami grającymi w amatorskich ligach Niemiec. Mimo przyzwoitego poziomu jaki zaprezentował nasz zespół nie awansowali jednak do dalszych gier zajmując III miejsce w swojej grupie. Było to jednak wspaniałe przeżycie dla młodych zawodników z Polski.
W sierpniu 1998 roku piłkarze „Rawysa” rozpoczęli zmagania w klasie „A”. Początkowo spisywali się wyjątkowo dobrze, gdyż po I kolejce zwyciężając 4:1 zostali nawet liderami w tabeli. Kolejne spotkania też nie kończyły się porażkami. Jednak przyszła kolej na drużyny z Bydgoszczy, które nie pozostawiły złudzeń pewnie wygrywając z drużyną „Rawysa”. Doszły do tego kontuzje podstawowych graczy i absencje za kartki, to musiało się źle skończyć. Drużyna przeżywała widoczny kryzys, co wyraźnie wpływało na osiągane przez nią wyniki. Mimo nieco lepszej rundy wiosennej „Rawysowi” nie udało się utrzymać w gronie ekip klasy „A”.
W tym czasie wiele osób twierdziło, że drużyna się rozpadnie. Jednak tak nie myśleli zawodnicy i trener, którzy mimo nieco osłabionej kadry przystąpili do kolejnych rozgrywek, z chęcią wywalczenia kolejnego awansu i zadomowienia się na dłuższy czas w klasie „A”. Wypowiedziane słowa nie okazały się bez pokrycia, gdyż drużyna odniosła 18 zwycięstw i pewnie awansowała po raz kolejny do klasy „A”. Jednak tym razem nie sam awans był sukcesem, ale ewentualnie utrzymanie się na koniec sezonu. I tak też się stało. Po 26 kolejkach zespół zajął ostatecznie XI miejsce, dzięki czemu po raz pierwszy utrzymał się w lidze.
XI miejsce w lidze w sezonie 2000/2001 nie zapowiadało tego co miało dopiero się zdarzyć. A działo się bardzo wiele. Pod wodzą nowego trenera Henryka Zielińskiego drużyna zaczęła wygrywać mecz za meczem, przez co po rundzie jesiennej zajmowała bardzo wysokie II miejsce! Niestety było to za wiele jak na zespół „Rawysa” i po nieco gorszej rundzie wiosennej zespół ostatecznie zajął V lokatę co do dziś jest najlepszym wynikiem klubu. Tak wysoka lokata na koniec sezonu niestety była miłym złego początkiem. Po słabym początku rundy jesiennej 2002 z funkcji trenera zrezygnował Henryk Zieliński, drużynę przejął Jerzy Jasionowicz, który tym samym został grającym trenerem. Nie pomogło to niestety drużynie, która zajęła ostatnie miejsce i po raz kolejny spadła do klasy „B”. Lata 2000-2003 były ostatnimi jak dotychczas, kiedy to „Rawys” występował w klasie „A”. Od sezonu 2003-2004 zespół występuje nieprzerwanie w klasie „B” zajmując miejsca w połowie stawki. Tylko raz w sezonie 2005/2006 drużyna była bliska awansu, niestety na finiszu rozgrywek lepsza o zaledwie 3 pkt okazała się Gwiazda Sypniewo i to tej drużynie przypadł w udziale awans do klasy „A”.



 


W sierpniu 2005 roku Rawys Raciąż świętował 10-lecie powstania klubu. Z tej okazji na boisku „Leśnym” odbył się szereg atrakcji, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Rozegrano 3 turnieje piłkarskie drużyn młodzieżowych, seniorskich oraz oldbojów, odbyła się loteria fantowa, w której do wygrania był m.in. samochód!! Od nowego sezonu trenerem Rawysa został Ryszard Klunder zastępując na stanowisku Janusza Nowackiego, który prowadził drużynę w latach 2004-2007 w klasie „B”, minimalnie przegrywając walkę o awans do wyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 05/06.



Peter Niederlander


Z Rawysem związany od jego powstania w 1995 roku. Początkowo obserwował poczynania młodych piłkarzy w kilku meczach, potem poznał Mariana Hoffmanna i powiedział: „...ja mam chęć tutaj grać...”. od tego czasu drużyna zaczęła czynić postępy, a Peter został jej grającym trenerem. Jednak na tym nie poprzestał, gdyż jeszcze w 1995 roku, przed zgłoszeniem drużyny do rozgrywek po patronatem OZPN, Peter zorganizował wyjazd na halowy turniej do Niemiec. W oddalonym o ponad 1000 km od granicy Merchweiler Rawys zajął wysokie III miejsce, a niektórzy z chłopaków wyjechali pierwszy raz w życiu za granicę kraju. Peter działał dalej: przy jego wydatnej pomocy powstało boisko z zapleczem socjalnym w Raciążu, młodzi adepci piłki nożnej rozpoczęli pod jego okiem regularne treningi, kontakty z drużyną z Niemiec są cały czas podtrzymywane, gdyż byli oni w Raciążu już dwa razy, a Rawys w 1997 roku także po raz kolejny zagościł za zachodnią granicą. Widać, że Peter jest oddany do końca działalności na rzecz klubu, nie sposób wymienić wszystkich jego dobrych uczynków, dzięki czemu młodzież i nie tylko z okolicznych miejscowości zajmuje się wspaniałym hobby, które potrafi dostarczyć niezapomnianych wrażeń.



Rawys w statystykach:



Zasłużeni piłkarze: Peter Niederländer, Jacek Wegner, Andrzej Ossowski, Tadeusz Lorbiecki, Przemysław Skurcz, Jerzy Jasionowicz, Andrzej Lorek, Tomasz Ligmann, Marek Pasiński, Sławomir Szamocki, Wiesław Ossowski, Daniel Lorbiecki,
Informacje zawarte w niniejszym zestawieniu pochodzą z kroniki klubu prowadzonej przez panią Marię Jasionowicz

Wspiera nas Gmina Tuchola

LKS Rawys Raciąż dofinansowany jest przez Gminę Tuchola !

ORAZ :

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyniki

Ostatnia kolejka 21
"RAWYS" KAN - BOR RACIĄŻ 2:0 Tucholanka Tuchola
Krajna Sępólno Krajeńskie 2:1 Fala Świekatowo
Victoria Niemcz 1:0 Kamionka Kamień Krajeński
Victoria Koronowo 3:0 Sparta Przysiersk
Dąb Potulice 5:2 Tartak Wudzyń
Myśliwiec Gostycyn 1:2 Start Pruszcz Pomorski
GLKS Dobrcz 1:5 Grom Więcbork

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 22
Kamionka Kamień Krajeński - "RAWYS" KAN - BOR RACIĄŻ
Tartak Wudzyń - GLKS Dobrcz
Grom Więcbork - Myśliwiec Gostycyn
Start Pruszcz Pomorski - Victoria Koronowo
Sparta Przysiersk - Victoria Niemcz
Tucholanka Tuchola - Krajna Sępólno Krajeńskie
Fala Świekatowo - Dąb Potulice

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 23, wczoraj: 53
ogółem: 1 209 360

statystyki szczegółowe

Statystyki drużyny

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.